Dlaczego warto zamieszkać na Śląsku?

Wbrew obiegowym stereotypom Śląsk to bardzo zielona i ciekawa część Polski. Poprzemysłowe miasta na czele z Katowicami przekształcają się w nowoczesne ośrodki miejskie, a Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozwija się nieprzerwanie od ponad 25 lat, tworząc tysiące miejsc pracy. Dzisiaj Śląsk to nowoczesne firmy IT, przemysł samochodowy, ale również tradycja nadająca temu regionowi niezapomnianego klimatu.

Tanie nieruchomości, nieograniczone możliwości

W ciągu ostatnich 25 lat Śląsk przeszedł ogromne zmiany gospodarczo-społeczne. Region zapłacił ogromną cenę za restrukturyzację przemysłu ciężkiego i likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Dzisiaj, w większości problemy związane z tymi zmianami zostały rozwiązane. Tradycyjne gałęzie przemysłu zastąpiły nowoczesne zakłady produkcyjne, przemysł kreatywny i firmy otoczenia biznesu. Śląsk to ogromny rynek i zaplecze pracownicze. W połączeniu z uczelniami wyższymi stał się bardzo interesującym miejscem do lokowaniu tu biznesów. Bardzo dobra infrastruktura drogowa, kolejowa i bliskość trzech portów lotniczych (Pyrzowice, Kraków, Ostrawa) przyciąga międzynarodowych inwestorów.

Pomimo ogromnego skoku cywilizacyjnego, który wydarzył się na Śląsku, ceny nieruchomości należą do najniższych wśród polskich metropolii. Cena za metr kwadratowy mieszkania jest niemal połowę niższa niż w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Poza Katowicami jest jeszcze taniej, a dzięki dobrze zorganizowanemu transportowi zbiorowemu i drogom przemieszczanie po Śląsku jest proste i wygodne.

 

GZM – kolejny impuls do rozwoju regionu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powołana do życia 1 lipca 2017 to jedyny taki obszar w Polsce. W jego skład wchodzi 41 gmin, z łączną liczbą mieszkańców na poziomie prawie 2 300 000 osób. Powołanie GZM jeszcze bardziej zacieśniło współpracę między miastami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To również kolejne środki, które trafią na rozwój regionu w postaci 5% dochodów z podatku od osób fizycznych, które pozostają w regionie. Metropolia podejmuje działania w zakresie transportu publicznego, kierunków rozwojowych, promocji i zrównoważonego rozwoju.

Powołanie GZM uczyniło z GOP największy organizm miejski w Polsce. Powinno to umożliwić jego jeszcze szybszy rozwój i ułatwi pozyskanie kolejnych inwestorów, którzy zainwestują na Śląsku. Już dzisiaj działają tu takie firmy jak IBM, Sapiens, Fiat, Toshiba czy Farmacol. W planach Metropoli jest między innymi budowa metra naziemnego oraz połączenie szynowe miast z Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice.

 

Śląsk – miejsce pełne atrakcji

Mieszkańcy Śląska nie mogą narzekać na nudę. Dziesiątki instytucji kultury, modne kluby muzyczne, wydarzenia sportowe o randze międzynarodowej czy infrastruktura do spędzania aktywnie wolnego czasu jest na wyciągniecie ręki. W ciągu godziny od stolicy regionu dostępne są dziewicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Coraz większą popularnością cieszy się również turystyka poprzemysłowa, a organizowane co roku Święto Szlaku Zabytków Techniki przyciąga każdorazowo dziesiątki tysięcy zwiedzających. Fenomenem samym w sobie jest Park Śląski, skrywający w sobie park rozrywki, ZOO, planetarium i hektary zieleni, w których wypoczywają mieszkańcy Śląska.

Południe Polski to na pewno bardzo ciekawa propozycja do zamieszkania. Dynamicznie rozwijający się biznes, jedna z najlepszych w Polsce infrastruktura drogowa, niskie ceny nieruchomości i łatwy dostęp do usług społecznych czynią województwo śląskie bardzo atrakcyjnym. Ostatnie lata to ogromne, pozytywne zmiany w całym regionie. Likwidacja przemysłu ciężkiego, zdecydowana walka samorządów z zanieczyszczeniem środowiska powodują, że kojarzone z węglem i stalom miasta zmieniają swój charakter, zachowując jednocześnie tak cenną wielowiekową tradycję regionu. Śląsk to zdecydowanie dobry adres do zamieszkania.

 

 

 

Post Author: admin